اهمیت روابط زناشویی در دوران سالمندی

به گزارش وبلاگ ویونا، روزنامه جام جم - پونه شیرازی: امروزه با توجه به پیشرفت های پزشکی، نرخ امید به زندگی افزایش یافته است و افراد طول عمر بیشتر و سطح سلامت بالاتری دارند. بنابراین، زوج های سالمند فرصت بیشتری برای زندگی مشترک دارند، اما در اغلب موارد توجه کمی به روابط زناشویی و عاطفی خود می نمایند. شاید براساس بعضی باورها، بهادادن به چنین احتیاجی در سنین سالمندی امر متعارفی تلقی نشود، اما چنین نگاهی را نمی توان نافی احتیاج طبیعی به روابط زناشویی در این مقطع از زندگی دانست.

اهمیت روابط زناشویی در دوران سالمندی

چنان که بهره مندی از روابط محبت آمیز در قالب ارتباط زناشویی فقط مختص زوج های جوان نیست و سالمندان نیز می توانند از این جنبه مثبت زندگی مشترک، البته با در نظردریافت شرایط خاص این سنین بهره مند شوند. برای این که ببینیم شعله عشق در روابط زوج های سالمند با چه الزامات و اگر و اما هایی می تواند پابرجا بماند.

مسلماً افزایش سن، تغییراتی در عملکرد افراد ایجاد می نماید، ولی نه به این معنا که روابط زناشویی باید به فراموشی سپرده گردد. تغییراتی در بدن با بالاتر رفتن سن ایجاد می گردد که بعضی از این تغییرات در کنار بیماری های احتمالی می توانند فعالیت های جنسی را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال، مسائل مفاصل، سکته های قلبی، دیابت، پارکینسون، عمل های جراحی و عوارض ناخواسته دارویی می تواند عملکرد جنسی و رابطه زناشویی را مختل کند.

سالمندانی که روحیه ندارند

نباید از تأثیر مسائل روانی بر زندگی زناشویی سالمندان غافل شد. وجود بیماری های جسمی، ممکن است روحیه فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد و فرد سالمند را از نظر عاطفی و روانی دچار مشکل کند که خود می تواند عاملی برای کاهش صمیمیت بین زوجین باشد. حتی در مواردی که یکی از زوجین سالم است، وجود استرس های زیاد و خستگی ناشی از مراقبت از همسر می تواند رغبت به رابطه زناشویی را کاهش دهد.

راهی برای افزایش کیفیت زندگی سالم

بی شک، رابطه زناشویی از عوامل مؤثر در افزایش کیفیت زندگی سالم است. تحقیقات متعدد نشان داده اند وجود رابطه عاطفی و زناشویی لذت بخش در دوران سالمندی، کیفیت زندگی را در این دوران بالاتر می برد. اما متأسفانه باور های نادرستی درباره روابط زناشویی سالمندان در جامعه وجود دارد که باعث می گردد اغلب افراد احتیاج و رابطه زناشویی در دوران سالمندی را مذموم و ناپسند تلقی و حتی انکارش نمایند.

روابط زناشویی سالم در دوران یائسگی

کاهش هورمون های جنسی به خصوص در زنان - که یائسگی متفاوتی از یائسگی مردان دارند - گاهی باعث می گردد این تصور ایجاد گردد که با سرانجام یافتن دوره باروری، زنان در عملکرد جنسی خود نیز دچار ناتوانی می شوند که این باور کاملا نادرست است. رسیدن به سنین یائسگی و پس از آن، به معنی سرانجام یافتن میل، توان جنسی و زناشویی در زنان نیست.

افزایش امید به زندگی

سالمندی از فصل های زیبای زندگی است و اگر زوج های سالمند ارتباطات خوب و آرامش بخش با همسرشان داشته باشند، می توانند از جذابیت های این دوران زندگی لذت بیشتری ببرند. بازنشستگی و خالی شدن منزل از حضور فرزندان نیز می تواند به عنوان یک عامل مثبت دیده گردد، زیرا همسران پس از چند دهه وقت گذاشتن برای تربیت و بزرگ کردن فرزندان، در ایام سالمندی فراغتی پیدا می نمایند تا وقت بیشتری را به یکدیگر اختصاص دهند. سالمندی می تواند دورانی باشد که زوج ها از ارتباط عاطفی با یکدیگر همچون روز های نخست آشنایی در ایام جوانی لذت ببرند.

برای بالابردن میل به زندگی و بهبود کیفیت زندگی در دوران سالمندی، افزون بر توجه به سلامت عمومی، تغذیه مناسب، برنامه های تفریحی و ورزش های متناسب با سن، توجه به بهبود رابطه زناشویی سالمندان نیز لازم است. در این زمینه بهره دریافت از مشورت یک مشاور باتجربه می تواند راهگشای آن ها در بهبود روابط زناشویی باشد.

منبع: برترین ها

به "اهمیت روابط زناشویی در دوران سالمندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت روابط زناشویی در دوران سالمندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید