هویتی که دلسوز ندارد

بنای خانه باغ قدیمی منتسب به محمد رهبر، شهردار مشهد در سال های 1352 تا 1354 در ابتدای خیابان پاسداران مشهد(جم) واقع شده و روز گذشته اقدام به تخریب این بنای قدیمی شده است.

هویتی که دلسوز ندارد

رئیس هیأت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان در گفت وگو با خبرنگاران- پیرامون قدمت این بنا اظهار کرد: پاسداران یا جم، از جمله خیابان های اوایل دوران پهلوی دوم است و مکمل خیابان ارگ محسوب می گردد.

رضا سلیمان نوری بیان کرد: در این خیابان خانه های دارای عمر بالای 50 سال زیادی تا دهه 80 وجود داشت که به مرور یکی یکی تخریب شدند.

وی اضافه نمود: بنای موسوم به خانه رهبر که منزل شخصی شهردار مشهد در ابتدای دهه50 میلادی است، براساس نمای ظاهری و مصالح به کار رفته در آن باید در اوایل دهه 40 شمسی ساخته شده باشد. این بنا سه طبقه شامل زیر زمین، همکف و طبقه بالا بوده که از طبقه بالا به عنوان مهمان خانه و در برخی موارد خاص، محل جلسات غیر رسمی مسئولان شهری نیز استفاده می شده است.

این خراسان پژوه ادامه داد: این بنا تا حدود انقلاب در اختیار خانواده رهبر و مسکونی؛ اما بعد از آن خالی بوده است.

سلیمان نوری اضافه نمود: طی سال های اخیر، تغیبراتی در برخی بخش های ظاهری آن داده شده بود که دال بر سکونت فرد یا افرادی در آن و یا استفاده به صورت انبار بود که مورد دوم با توجه به قفل های به کار گرفته شده در درب آن، محتمل تر است.

وی اعلام کرد: این خانه یکی از بناهایی بود که از سوی فعالان میراثی مشهد برای خرید و احیا در قالب پروژه ای که وزارت مسکن و شهرسازی برای احیای خانه های تاریخی و هویتی شهرهای مهم کشور در حال انجام بود، معرفی گردید؛ پروژه ای که فقط اسمی از آن برده شد و هیچگاه اجرا نشد.

رئیس هیأت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان در تکمیل سخنان خود پیرامون احیای این بنا گفت: این خانه در صورت حفظ و احیا می توانست همچون فرهنگسرای بهشت مورد بهره برداری قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هویتی که دلسوز ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویتی که دلسوز ندارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید